Solar Inverter (DC12V-AC230V)
Your position: Home / Solar System / Solar Inverter | VSL-Inverter(DC12V-AC230V)
  • Solar Inverter | VSL-Inverter(DC12V-AC230V)
1/1
VSL-Inverter(DC12V-AC230V)
- Rated power: 300W
- Surge power: 600W
- Input voltage: 12VDC
- Output voltage: 230VAC±5%
- Smart fan cooling method
(Excluding GST)
Quantity
Asia
Ubi:
Bukit batok:
Tuas:
Please contact sales for latest stock quantities
  • Description
VSL-inverter(DC12V-AC230V)
Solar Inverter
  • Rated power: 300W
  • Surge power: 600W
  • Input voltage: 12VDC
  • Working Temperature: (-10°C +50°C)
  • Dimension (mm): 212 x 142 x 65mm
Specifications
Input
Rated Voltage
12V
DC Voltage Range
10-15.5VDC
No Load Current Draw
0.5A
Max Efficiency
92%
Output
AC Voltage
100/110/120VAC or 220/230/240VAC
Continuous Power
300W
Surge Power
600W
Waveform
Pure Sine Wave Form
Frequency
50Hz or 60Hz
USB Output
5V2A
Package
Dimensions
212 x 142 x 65mm